Płytki Łazienkowe 

Wybór odpowiednich płytek łazienkowych nie jest zbyt prosty. W ofertach handlowych znajdziemy wiele kolorów, wzorów i kształtów, które potrafią ozdobić każdą przestrzeń łazienkową. Wybierając konkretne płytki łazienkowe warto zwrócić uwagę na ich specyfikację techniczną. Jest to równie ważne jak względy wizualne. Pamiętajmy, ż...
Wybór odpowiednich płytek łazienkowych nie jest zbyt prosty. W ofertach handlowych znajdziemy wiele kolorów, wzorów i kształtów, które potrafią ozdobić każdą przestrzeń łazienkową. Wybierając konkretne płytki łazienkowe warto zwrócić uwagę na ich specyfikację techniczną. Jest to równie ważne jak względy wizualne. Pamiętajmy, że płytki łazienkowe stają się trwałym elementem wyposażenia, które istotnie wpływa na podkreślenie stylistyki aranżacyjnej.

Sprawdź ceny modnych płytek ceramicznych

Ścieralność – klasa ścieralności oznaczana jest od I do III. Im współczynnik jest wyższy, tym większa jest odporność na ścieranie. Klasa ścieralności ma duże znacznie w przypadku płytek podłogowych. Konstrukcje przeznaczone na ściany mogą odznaczać się niskim współczynnikiem ścieralności, bowiem nie będą tak intensywnie eksploatowane. Po łazienkach poruszamy się przeważnie w miękkich kapciach bądź na boso. Zatem z pewnością wystarczą nam płytki oznaczone symbolem II.

Kaliber – płytki mogą nieznacznie zmieniać swój kształt podczas wypalania. Później dzieli się je na grupy wymiarowe i stosuje szczegółowe oznaczenia. Kaliber to oznaczony na opakowaniu, rzeczywisty rozmiar płytek ceramicznych. Oznacza się go literami bądź liczbami.

Każdy producent ma prawo do indywidualnego oznakowania tego parametru. Jeśli planujemy zakup różnych płytek, wówczas zaleca się, by posiadały ten sam kaliber. Im kaliber jest większy, tym większe mogą być dysproporcje rozmiarowe pomiędzy poszczególnymi płytkami. To z kolei wiąże się z koniecznością zastosowania szerszej fugi. Warto też pamiętać, że na niektórych tanich płytkach nie ma oznaczenia kalibracji. Tego typu produkty często posiadają bardzo nierównomierne kształty. Zakup płytek bez oznaczenia kalibracji może być nieco tańszy, jednak warto go unikać z przyczyn estetycznych.

Więcej